Gå til indhold
  • Antal

    130 elever

  • Skoletype

  • Årgang

    8, 9, 10

  • Landsdel

    Jylland

  • Tilføj til Mine skoler
Tilføj til Mine skoler

Om skolen

Vi er en dansk efterskole med internationalt udsyn, hvor elever fra hele Europa mødes i et trygt fællesskab. Her er verden en del af hverdagen – i undervisningen, i fællesskabet og på vores tre rejser i Europa.

Rejsby Europæiske Efterskole er en dansk efterskole med et internationalt udsyn. Her mødes unge fra mere end 15 forskellige lande i et trygt fællesskab på kanten af Nationalpark Vadehavet.

Hos os er verden ikke kun noget, vi læser om. Den er en del af hverdagen. Den sidder ved siden af dig i klasselokalet, ved bordet i spisesalen og på værelset.

Vi tror på, at man udvikler sig mest, når man både føler sig tryg, nysgerrig og udfordret. Derfor gør vi os umage - det gælder både i undervisningen, men også i at skabe et helt særligt efterskoleliv med plads til at grine, få unikke oplevelser og møde venner for livet.

I løbet af året rejser vi ud i Europa sammen, men verden flytter samtidig ind hos os, når nye kulturer, sprog og perspektiver mødes i hverdagen.

På Rejsby Europæiske Efterskole behøver man ikke have alle svar på forhånd. Det vigtigste er, at man har lyst til at engagere sig, lære nyt og være en del af fællesskabet.

Vil du med på rejsen?

 

Globalt udsyn og mange valgfag

Vi synes, det er vildt spændende at blive klogere på verden omkring os. Vi har elever og undervisere fra hele verden og en 10. klasse, hvor al undervisningen er på engelsk. Derudover har vi selvfølgelig almindelig 8., 9. og 10. klasse og en prøvefri 10. klasse. 

Du er med til at sammensætte dit eget skoleskema ud fra flere end 25 valgfag og syv spændende profilfag: International politik, science and nature, elite engelsk, spansk, psykologi, medier og politi og samfund. Alle lærere har et stort engagement og er eksperter i dét, de underviser i.
 

Tre rejser og praktisk undervisning

Vi rejser for at styrke fællesskabet og for at blive klogere på landene i Europa.

Praktisk undervisning er sjovest og mest lærerigt, så derfor skræddersyr lærerne indholdet i rejserne, så det skaber mest værdi for eleverne.

I faget international politik besøger I for eksempel EU-institutioner i Bruxelles og mødes med politikere. Og i psykologi besøger I museer i Berlin, der beskæftiger sig med menneskets psyke under det nazistiske regime og DDR.

Vi har også en skitur, hvor hele skolen tager til Sverige. Der er plads til både at være nybegynder og at være flyvende på ski. Det vigtigste er, at vi styrker sammenholdet gennem en masse fælles, sjove oplevelser.

Udveksling med venskabsskole

Vi har en række venskabsskoler fra hele Europa, der besøger efterskolen i en uge og deltager i aktiviteter og besøger seværdigheder sammen os. Alle klasser tager også på udveksling til blandt andet Italien, Tyrkiet, Letland, Spanien, Frankrig, Tjekkiet, Ungarn, Slovakiet og Holland.

Rundvisning og tilmelding

Du er altid velkommen til at komme på besøg og få en rundvisning og snak sammen med dine forældre om, hvordan det er at være elev på Rejsby. Mere info om os og tilmelding: rejsby-efterskole.dk

Følg hverdagen på efterskolen

Facebook, TikTok, Instagram

Læs mere
Se billeder
Se billeder
Se billeder
Se billeder
Se billeder
Se billeder
Se billeder
Se billeder
Se billeder
Se billeder
Se billeder
Se videoer
Se videoer
Se videoer
Se videoer
Se videoer

Undervisningstilbud

Undervisningstilbud

Herunder kan skolerne vise et udpluk af de fag, som skolen tilbyder ud over de prøveforberedende fag (dansk, matematik, engelsk, m.fl.).
Fagene er sorteret i tre niveauer for at vise, hvor meget det enkelte fag i gennemsnit fylder på skemaet om ugen.

Kontakt skolen for nærmere oplysninger om skolens fag.

Mere end 3 timer om ugen

Omkring 3 timer om ugen

Mindre end 3 timer om ugen

  • Alpin ski
  • Alternativ energi
  • Badminton
  • Band
  • Bas
  • Beklædningssyning
  • Billedbehandling
  • Billedkunst
  • Billedkunstlinje
  • Biologi
  • Bioteknologi
  • Boksning
  • Boldspil
  • Bordtennis
  • Brætspil
  • Bålmad
  • Cambridge - Advanced
  • Cambridge - Global Perspectives
  • Cambridge - Mathematics
  • Cambridge - Science
  • Cambridge First English
  • Dans
  • Dansk som andetsprog
  • Demokrati
  • Eksistens
  • Engelsk
  • Engelsksproget linje
  • eSport
  • Etik
  • Filosofi
  • Fitness
  • Flagfootball
  • Fodbold
  • Fodbold - amerikansk
  • Foto
  • Fotokunst
  • Fransk
  • Fysik
  • Global iværksætter
  • Goethe Tysk
  • Guitar
  • Historie
  • Hjemkundskab
  • Høvdingebold
  • Håndarbejde
  • Håndbold
  • Idræt
  • Instrumentundervisning
  • International linje
  • Italiensk
  • Iværksætteri
  • Journalistik
  • Journalistiklinje
  • Kemi
  • Keyboard
  • Klatring
  • Klaver
  • Konditionstræning
  • Kost og ernæring
  • Kostvejledning
  • Kreativ
  • Kristendomskundskab
  • Kulturforståelse
  • Kulturhistorie
  • Kunst
  • Køkken
  • Kørekort til bil
  • Latin
  • Lystfiskeri
  • Løb
  • Madlavning
  • Maleri
  • Marketing
  • Medborgerskab
  • Medie
  • Medielinje
  • Morgensang
  • Motion
  • Motionscenter
  • Motionsløb
  • Mountainbike
  • Multibane
  • Musik
  • Naturfaglig linje
  • Naturvidenskab
  • Nørdmatematik
  • Podcast-produktion
  • Politik
  • Politiklinje
  • Projektundervisning
  • Psykologi
  • Regnskab
  • Rejselinje
  • Rejser
  • Samfundsfag
  • Samfundsfagslinje
  • Sammenspil
  • Sammenspil - rytmisk
  • Sang
  • Science
  • Sciencelinje
  • Ski
  • Smykker
  • Sociale Medier
  • Sociale Medier linje
  • Spansk
  • Sport
  • Sprog
  • Strikning
  • Studieteknik-at studere
  • Tegning
  • Tekstil
  • Trommer
  • Tysk
  • Udveksling
  • Verdensborgerskab
  • Videnskabsteori
  • Video
  • Volleyball
  • Yoga
  • Økonomi
Kontakt

Rejsby Europæiske Efterskole

Kogsvej 3

Rejsby

6780 Skærbæk

Mikkel Baldersbæk Nielsen

Forstander

Jens Germann

Formand