Gå til indhold

Danmarks Vejlederforening har fået vokseværk og er blevet slået sammen med Ungdomsuddannelsernes Vejlederforening. Den nye, styrkede forening hedder nu Vejlederforeningen, og er en forening for alle slags uddannelses-, erhvervs- og karrierevejledere i Danmark. Vejlederforeningen indbefatter naturligvis også efterskolevejledere. Formanden for Vejlederforeningen Morten Maegaard sender os en hilsen:

Kære efterskolevejledere

Vejlederforeningen er også jeres forening, og vi har brug for jeres stemmer og opbakning, når vi arbejder for at styrke vejledningens position over for politikere og andre beslutningstagere.

Jeg håber derfor, at I vil melde jer ind via hjemmesiden – og måske endda overveje at stille op til bestyrelsen, hvor vi i øjeblikket mangler repræsentation fra efterskolerne.

Som medlem får I blandt andet adgang til bladet Vejlederen samt rabat på vores årlige Vejlederkonference på Københavns Professionshøjskole og på Vejlederkonferencen SAMBA.

Jeg glæder mig til at møde jer på jeres konference i september!

Med venlig hilsen, Morten Maegaard


Læs mere om Vejlederforeningen her.