Her bor vi:
Efterskoleforeningen
Vartov
Farvergade 27, H. 2.
1463 København K.
Tlf. 33 12 86 80
Email info@efterskolerne.dk

Telefontid
Mandag til torsdag fra 10.00 - 15.00.
Fredag fra 10.00 - 14.00.
Telefonen er lukket i frokostpausen 12.15-13.00 

Hvis du vil være medlem, kan du læse nærmere her
Vil du deltage i kurser eller møder, kan du læse nærmere her
Har du brug for én af vores publikationer, kan du finde dem her

Mød medarbejderne her:

Direktion
Bjarne LundagerJensen

Bjarne Lundager Jensen
Direktør
blj@efterskolerne.dk
Tlf.: 40 41 93 33 

Helene Valgreen

Helene Valgreen
Vicedirektør
hv@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 64

Varetager i samarbejde med direktøren den daglige ledelse og drift af sekretariatet
Øvrige ansvarsområder: Efterskolesangbogen og Efterskolernes uddannelsesvejledning

Team oplysning og administration

Bente Toft Henriksen

Bente Toft Henriksen
Konsulent
bth@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 95 87

Administration af stipendieordningen En Håndsrækning
Planlægning af årsmødet
Administrativ support på Vejlederkonferencen og Lederkonferencen
Kursusudvikling

Britt

Britt Jelena Dürr
bd@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 62

Administration af analyser, camps og webinarer
Administrativ support på Vejlederkonferencen og Erasmus+ kurser
Mindre grafiske opgaver
Oplysning og rådgivning om efterskoler

Dawn Fastholm

Dawn Fastholm
It-administrator
df@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 95 85

Teknisk ansvarlig for efterskolerne.dk
Teknisk ansvarlig for Efterkoleforeningens sekretariatet på Vartov
Opdatering af skoleoplysninger på efterskolerne.dk
Oplysning og rådgivning om efterskoler

Hanne Skøtt

Hanne Skøtt
hs@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 95 86

Annoncer og abonnement vedr. magasinet
Opdatering af medlemskartotek
Sekretær for Efterskolernes Forligsnævn
Oplysning og rådgivning om efterskoler
Administration af:
Stipendieordning for flygtninge- og indvandrere og herboende grønlandske unge
Kursusmidler for efterskolelærere

Kirsten Buerup Andersen
Kirsten Buerup Andersen
Kursusadministrator
kba@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 95 88

Administration af kurser og møder
Opdatering og vedligeholdelse af lovstof og leksikon på efterskolerne.dk
Oplysning og rådgivning om efterskoler
Helene Dollerup Fagerdal
Helene Dollerup Fagerdal
Økonomichef
hf@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 95 84

Budget
Løn og pension
Økonomirapportering og årsregnskab
Projekt- og puljeregnskaber samt kursusregnskaber
Frederikke Steen

Frederikke Steen
Regnskabselev
fs@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 51

 

Team skoledrift og jura
Sine Eggert

Sine Eggert
Chefkonsulent og teamleder
se@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 68

Rådgiver primært om krav til undervisning og tilsyn, tilskud og elevstøtte, inklusion og specialundervisning, samarbejde med kommuner samt samarbejde med forældre.
Ansvarlig for foreningens regionale arbejde.

Bjarne Bundsgaard Nielsen

Bjarne Bundsgaard Nielsen
Økonomisk konsulent
bn@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 66

Rådgiver primært om efterskoleloven, tilskudsregler, vedtægter, bestyrelsesarbejde, oprettelse og nedlæggelser af skoler og økonomi, herunder budgetter og tilskud
Kurser for pedeller, ledere og bestyrelser

Hanne Lautrup

Hanne Lautrup
Chefkonsulent
hl@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 95 82

Rådgiver primært om løn og lokal løndannelse, ansættelse, afskedigelse, arbejdstid, barsel, ferie, sygdom, arbejdsmiljø, efterskolekontrakter, betalinger, afbrydelse af efterskoleophold, transkønnede, seksuelle krænkelser, bestyrelsesarbejde og vedtægter
Bisidderassistance i forhandlinger med faglige organisationer se her
Kurser for ledere, bestyrelser og vedrørende sydslesvigske og grønlandske elever

Julie Line Bjarnum Bøttern
Juridisk konsulent
jlb@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 63 / 21 69 05 90

Rådgiver primært om ansættelse, afskedigelse, arbejdstid, barsel, ferie, sygdom og arbejdsmiljø.

Team skoleudvikling og pædagogik

Christine Sestoft

Christine Sestoft
Chefkonsulent og teamleder
cst@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 65

Forsknings- og udviklingsprojekter
Rådgiver om samarbejde mellem efterskoler, virksomheder og ungdomsuddannelser

Karin Skjøth
Udviklingskonsulent
ksk@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 52

Udvikler og projektleder på www.ibo-modellen.dk
Kursusledelse og kursusudvikling

Jakob Clausager Jensen
Jakob Clausager Jensen
International konsulent
jcj@efterskolerne.dk
Tlf.: 22 36 11 53

Rådgiver om internationalt samarbejde
Folkemøde

Mie Juul Ingerslev
Udviklingskonsulent
mie@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 55

Kursusledelse og projektudvikling
Me&We, 6dialoger

Mikkel Grønne

Mikkel Grønne
Projektleder
mg@efterskolerne.dk
30 43 81 43

Projektleder for Efterskolernes udviklingsprojekt ’Ny 10. klasse’.

Lene Bruun

Lene Bruun
Projektleder Efterskoleholdet, DGI Landsstævne 2025
leb@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 56

Ansvarlig for Efterskoleholdet, der skal deltage til Landsstævnet i Vejle i 2025

Mette Førby Larsen

Mette Førby Larsen
Uddannelsesvejledning, ekstern konsulent
mfl@efterskolerne.dk

Team politik og kommunikation
Søs Løkke Sloth

Søs Lykke Sloth
Kommunikationschef og teamleder
sls@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 67 / 22 66 98 72

Ekstern kommunikation og medlemskommunikation
Presse og debat
Politisk interessevaretagelse
Hjemmeside og magasin

Louise Wethke Buch (på barsel)
Journalist

Journalist på Efterskolernes medier, herunder efterskolerne.dk og Magasinet Efterskolerne
Nyhedsbreve
Presse og kommunikation
Claus Kjær

Claus Georg Kjær
Journalist
ck@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 97 60

Journalist på Efterskolernes medier, herunder efterskolerne.dk og Magasinet Efterskolerne
Nyhedsbreve
Presse og kommunikation

FOTO

Anna Rossman Thejsen
Magasinredaktør
art@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 95 83

Redaktør på Magasinet Efterskolerne

Mette Lystbæk

Mette Lystbæk
Marketingkonsulent
ml@efterskolerne.dk
Tlf.: 33 17 95 89

Kampagneansvarlig, herunder Efterskolernes Dag og Efterskolernes Aften
Sociale medier
Nyhedsbreve
Efterskolerne.dk