Program:
(Efterskolerne inviterer til fællessang før debatten)
Debat om EU med Europa-Parlamentskandidater 2024
Mød din EP kandidat - løs samtale på gulvet efterfølgende

Kontakt Jakob Clausager Jensen, jcj@efterskolerne.dk, 22361153.

Tid og sted for debatterne: 

Sjællands Storkreds
3/4 kl. 19.45-20.30 Faxehus Efterskole (Haslev)
- mød din EP-kandidat 20.30-21.00
- Thorbern Alexander Klingert (V)
- Søren Hansen (O)
Yurdal Cicek (Å)
- Kim Pagels (B)

8/4 kl. 19.45-20.30 Vestsjællands Idrætsefterskole (Slagelse)mød din EP-kandidat 20.30-21.00
- Thorbern Alexander Klingert (V)
- Thomas Vesth (I) - Julie Jacobsen (O) - Jan Kristoffersen (Å)
- Lars Fogh Mortensen (B)

15/4 kl. 20.00-21.00 Brøderup Efterskole (Næstved) mød din EP-kandidat 21.00-21.30
- Petar Socevic (Å)
- Thorbern Alexander Klingert (V)
- Finn Hartvig Nielsen (B)
- Taner Genc (F)
- Bob Richard Nielsen (Æ)


17/4 kl. 19.45-20.30 Karise Efterskole (Haslev) mød din EP-kandidat 20.30-21.00
- Thorbern Alexander Klingert (V)
- Julie Jacobsen (O)
- Jan Kristoffersen (Å)
- Anne Sophie Callesen (B)

Fyns Storkreds
10/4 kl. 20.00-21.00 Ollerup Efterskole (Svendborg)
mød din EP-kandidat 21.00-21.30
- Alexandra Sasha (V)
- Victoria Velasquez (Ø)
- Carsten Sørensen (O)
- Finn Hartvig Nielsen (B)
- Michael Egelund Andersen (F)

Østjyllands Storkreds
11/4 kl. 19.45-20.30 BGI Efterskole (Horsens) 
mød din EP-kandidat 20.30-21.00
- Carsten Kissmeyer (V)
- Michael Nedersøe (O)
- Lartey Lawson (B)
- Magnus Flensborg (F)

24/4 kl. 19.45-20.30 Aarhus Efterskole (Aarhus) mød din EP-kandidat 20.30-21.00
- Carsten Kissmeyer (V)
- Petar Socevic (Å)
- Michael Nedersøe (O) - Carsten Normann (I)

25/4 kl. 19.30-20.30 Eriksminde Efterskole (Odder) mød din EP-kandidat 20.30-21.00
- Jonas Pullich (V)
- Michael Nedersøe (O)
- Carsten Normann (I)
- Kathrine Olldag (B)
- Magnus Flensborg (F)

Nordjyllands Storkreds
29/4 kl. 20.15-21.00 Dronninglund Efterskole (Sæby)
 mød din EP-kandidat 21.00-21.30
- Claus Bisgaard Skovmose (Æ)
- Jakob Dyrman (V)
- Philip Tarning-Andersen (B)
- Melina Andersen (F)

Vestjyllands Storkreds
30/4 kl. 19.45-20.30 Skals Efterskole (Viborg) 
mød din EP-kandidat 20.30-21.00
- Ulla Tørnæs (V)
- Philip Tarning-Andersen (B)
- Thue Grum-Schwensen (F)
- Kristoffer Storm (Æ)

Sydjyllands Storkreds
1/5 kl. 19.00-20.30 Rejsby Europæiske Efterskole (Ribe) - spidskandidaterne -
mød din EP-kandidat 20.30-21.00
Ordstyrer: journalist Anne Haubek.
Der forventes 100 deltagere over 18år.

Resultatet af EP-skolevalget, som afholdes af Efterskolerne, fremlægges den 1/5. - Christel Schaldemose (A)
- Per Clausen (Ø)
- Kristoffer Storm (Æ)
- Anders Vistisen (O)
- Morten Løkkegaard (V)

EP-debatterne er finansieret med tilskud fra Europa-Nævnet. Ansvaret for indholdet er alene tilskudsmodtagers.