Hvert netværk har netværksledere som indkalder til møde mindst én gang i skoleåret.
Møderne foregår oftest på en ungdomsuddannelsesinstitution, hvor man får en gennemgang/opdatering af ungdomsuddannelsen. På møderne bliver man også opdateret på vejledningsområdet (nye regler og §§), får input til sin vejlederpraksis og ikke mindst er der tid til erfaringsudveksling.
Netværkene mødes også i løbet af dagene på den årlige Vejlederkonference

Efterskoleforeningen mener:

  • Et stærkt netværk kvalificerer vejlederens mange arbejdsrum.
  • Et netværk bygger på åbenhed og man udvikler egen karriere eller egen vejlederpraksis ved at hjælpe andre med at udvikle deres.
  • I netværk får man mulighed for sparring, frirum, støtte og identitet ved at være sammen i interessefælleskabet.
  • I netværk får man inspiration, læring og man bliver dygtigere ved at spejle og reflektere egne erfaringer og praksis i andres.
  • I netværk får man input til at løse vejlederopgaven bedre, fordi man har adgang til relevant viden, information og redskaber.


Vejledernetværk:

Specialefterskolerne

Netværksledere og suppleanter september 2021
Astrid Haim Thomsen, Waldemarsbo Efterskole
Mads Hestbæk, Efterskolen Helle
Suppleant: Nils Skov, Aabæk Efterskole

Efterskoler
Idrætsefterskolen Ulbølle
Klintebjerg Efterskole
Fenskær Efterskole
Finderup Efterskole
Sdr. Bork Efterskole
Efterskolen Helle
Gødvad Efterskole
Tolne Efterskole
Try Efterskole
Efterskolen Østergård
Karise Efterskole
Sofie Rifbjerg Efterskole
Stubbekøbing Efterskole
Waldemarsbo Efterskole
Aabæk Efterskole
Dybbøl Efterskole
Kvie Sø Efterskole
Rødding Fri Fag- og Efterskole

Efterskolerne i Sydøstjylland

Netværksledere og suppleanter september 2021
Henrik Lauenstein, Hellebjerg Efterskole
Linda Kristiansen, Vrigsted Efterskole
Suppleant: Marianne Houbak, Vandel Efterskole

Efterskoler
Ågård Efterskole
Balle Musik- & Idrætsefterskole
BGI akademiet
Bråskovgård Efterskole
Brejning Efterskole
Brøruphus Efterskole
Efterskolen for Gastronomi, Musik & Design
Elbæk Efterskole
Flemming Efterskole
Grejsdalens Efterskole
Hellebjerg Idrætsefterskole
Koldingegnens Idrætsefterskole
Kragelund Efterskole
True North Efterskole Snaptun
Vandel Efterskole
Vejle Idrætsefterskole
Vejlefjordskolen
Vestbirk Musik- og Sportsefterskole
Vesterlund Efterskole
Vrigsted Efterskole
Livsstilsefterskolen Hjarnø

Region Midt- og Østjyske

Netværksledere og suppleanter september 2021
Mette Førby, Bjergsnæs Efterskole
Sandra Hein, Levring Efterskole
Suppleant: Danielle Sveinbjørnsson, Nørbæk Efterskole

Efterskoler
Aarhus Efterskole
Bjergsnæs Efterskole
Djurslands Efterskole
Efterskolen Ådalen
Efterskolen for Scenekunst
Eriksminde Efterskole
Femmøller Efterskole
Frijsenborg Efterskole
Frydensberg Efterskole
Gudenaadalens Efterskole
Gylling Efterskole
Hald Ege Efterskole
Hedemølle Efterskole
Hedens Efterskole
Helgenæs Naturefterskole
Himmelbjergegnens Natur- og Idrætsefterskole
Hou Maritime Idrætsefterskole
Klank Efterskole
Klejtrup Musikefterskole
Levring Efterskole
Lystruphave Efterskole
Mariager Efterskole
Mellerup Efterskole
Nørbæk Efterskole
Risskov Efterskole
Rønde Efterskole
Rudehøj Efterskole
Salling Efterskole
Samsø Efterskole
Silkeborg Efterskole
Skals Efterskole
Skrødstrup Efterskole
Tirstrup Idrætsefterskole
Tjele Efterskole
Vivild Gymnastik- & Idrætsefterskole
Region Midt-og Vestjylland

Netværksledere og suppleanter september 2021
Mads Milsgaard, Midtjysk Efterskole
Lene Busk, Lyngs Idrætsefterskole
Suppleant: Bo Møller, Efterskolen DHE Skjern

Efterskoler
Midtjysk Efterskole
Blåkilde Efterskole
Bork Havn Efterskole
Bøvling Idrætsefterskole
Brejninggaard Efterskole
Dejbjerglund Efterskole
Den danske Design- og Håndværksefterskole
Efterskolen Solgården
Fjordvang Efterskole
Frøstruphave Efterskole
Hammerum Fri- og Efterskole
Handbjerghus Efterskole
Hardsyssel Efterskole
Hestlund Efterskole
Husby Efterskole
Idrætsefterskolen Lægården
ISI Idrætsefterskole
Kongensgaard Efterskole
Lomborg Gymnastik- og Idrætsefterskole
Lyngs Idrætsefterskole
Nørre Nissum Efterskole
Nøvlingskov Efterskole
OrkesterEfterskolen
Rydhave Slots Efterskole
Sædding Efterskole
Sønder Feldings Efterskole
Staby Efterskole
Vedersø Idrætsefterskole
Venø Efterskole
Nordjyske Region

Netværksledere og suppleanter september 2021
Stefan Ulrich fra Mejlby Efterskole´
Carsten Morsbøl fra Horne Efterskole
Rikke Wulff Andreasen fra Ranum Efterskole er valgt som 1. suppleant
Jette Frederiksen fra Onsild Efterskole er valgt som 2.suppleant

Efterskoler
Aalborg Efterskole
Aalestrup Naturefterskole
Blidstrup Efterskole
Dronninglund Efterskole
Farsø Efterskole
Galtrup Efterskole
Halvorsminde Efterskole og Fri Fagskole
Han Herred Efterskole
Himmerlands Ungdomsskole
Himmerlandscentrets Idrætsefterskole
Hobro Efterskole
Horne Efterskole
Hørby Efterskole
Ingstrup Musik- og Idrætsefterskole
Mejlby Efterskole
Nordjyllands Idrætsefterskole, Stidsholt
Onsild Idrætsefterskole
Østerskov Efterskole
Østhimmerlands Ungdomsskole
Ranum Efterskole College
Rebild Efterskole
Ryå Efterskole
Sjørringvold Efterskole
Skyum Idrætsefterskole
Sportsefterskolen Aabybro
Thorsgaard Efterskole
Thy Sportsefterskole
Vesterbølle Efterskole
Region Fyn

Netværksledere og suppleanter september 2021
Helle Lundsfryd, Fåborgegnens Efterskole
Bjarne Frandsen, Viby Efterskole
Suppleant: Anne Louise Hassing, Flyvesandet

Efterskoler
Ærø Efterskole
Baaring Efterskole & Højskole
Bernstorffsminde Efterskole
Billeshave Efterskole
Broby Sportsefterskole
Efterskolen Flyvesandet
Efterskolen ved Nyborg
Eisbjerghus Internationale Efterskole
Faaborgegnens Efterskole
Glamsbjerg Efterskole
Glamsdalens Idrætsefterskole
Haarby Efterskole
Hjemly Idrætsefterskole
Kerteminde Efterskole
Korinth Efterskole
Langelands Efterskole
Magleby Efterskole
Midtfyns Efterskole
Musikefterskolen i Humble
Nislevgård Efterskole
Nordfyns Efterskole
Nørre Åby Efterskole
Ollerup Efterskole
Oure Efterskole Sport & Performing Arts
Rågelund Efterskole
Ringe Efterskole
Ryslinge Efterskole
Strib Idrætsefterskole
Svendborg Efterskole
Tommerup Efterskole
Vejstrup Efterskole
Vesterdal Efterskole
Vestfyns Efterskole
Viby Efterskole
Sports Academy Denmark

Sjællandske Region

Netværksledere og suppleanter september 2021
Sisse Bruun Jepsen, Brøndby Idrætsefterskole
Louise Frandsen, Sorø Fri fagskole
Suppleant: ikke fundet endnu

Efterskoler
Baunehøj Efterskole
Bindernæs Efterskole
Bornholms Efterskole
Brøderup Efterskole
Brøndby Idrætsefterskole
Efterskolen Alterna
Efterskolen Lindenborg
Efterskolen Smededal
Efterskolen Solbakken
Faarevejle Fri- og Efterskole
Faxehus Efterskole
Flakkebjerg Efterskole
Gørlev Idrætsefterskole
Gribskov Efterskole
Gunslevholm Idrætsefterskole
Gymnastikefterskolen Stevns
Halstedhus Efterskole
Hårslev Efterskole
Haslev Idrætsefterskole
Hjembæk Efterskole
Holte-Hus Efterskole
Høng Efterskole
Idrætsefterskolen Grønsund
Idrætsefterskolen Klintsøgaard
Idrætsefterskolen Ubby
Kastanievej Efterskole
Københavns Idrætsefterskole
Lundby Efterskole
Midtsjællands Efterskole
Næsgaard Efterskole
New Nordic Youth - Efterskolen for iværksætteri
Nordsjællands Efterskole
Nysted Efterskole
Odsherreds Efterskole
Osted Efterskole
Sejergaardens Musikefterskole
Skovbo Efterskole
Sorø Gymnastikefterskole
Sportsefterskolen Sjælsølund
Svenstrup Efterskole
Sydøstsjællands Idrætsefterskole
Tølløse Privat- og Efterskole
Tølløse Slots Efterskole
Tømmerup Fri- og Efterskole
Vestsjællands Idrætsefterskole
Region Syd- og Sønderjyske

Netværksledere og suppleanter september 2021
Frands Lomholdt, Skanderup Efterskole
Karen Bender, Askov Efterskole
Suppleant: Ikke fundet endnu

Efterskoler
Adventure Efterskolen
Agerskov Ungdomsskole
Askov Efterskole
Bramming Gymnastik- & Idrætsefterskole
Design- & Idrætsefterskolen Skamling
Deutsche Nachschule Tingleff
Efterskolen Epos
Efterskolen Kildevæld
Emmerske Efterskole
Frøslevlejrens Efterskole
Hoptrup Efterskole
Højer Design Efterskole
Højer Efterskole
Kongeådalens Efterskole
Ladelund Efterskole
Løgumkloster Efterskole
Lunderskov Efterskole
Nordborg Slots Efterskole
Ølgod Efterskole
Øse Efterskole
Rejsby Europæiske Efterskole
Skanderup Efterskole
Skibelund Gymnastik- & Idrætsefterskole
Skovlund Efterskole
Sportsefterskolen SINE
Store Andst Efterskole
Sundeved Efterskole
Sydvestjyllands Efterskole
Tronsø Efterskole
Vardeegnens Gymnasieforberedende Efterskole
Vojens Gymnastik- & Idrætsefterskole