Hvert netværk har netværksledere som indkalder til møder 1 til 2 gange året. Møderne foregår oftest på en ungdomsuddannelsesinstitution, så man på mødet udover at blive opdateret på nyt fra vejledningsområdet, får erfaringsudvekslet på vejlederpraksis, også får en gennemgang/opdatering af ungdomsuddannelsen.
Netværkene mødes også i løbet af dagene på den årlige Vejlederkonference

Efterskoleforeningen mener:

  • Et stærkt netværk kvalificerer vejlederens mange arbejdsrum.
  • Et netværk bygger på åbenhed og man udvikler egen karriere eller egen vejlederpraksis ved at hjælpe andre med at udvikle deres.
  • I netværk får man mulighed for sparring, frirum, støtte og identitet ved at være sammen i interessefælleskabet.
  • I netværk får man inspiration, læring og man bliver dygtigere ved at spejle og reflektere egne erfaringer og praksis i andres.
  • I netværk får man input til at løse vejlederopgaven bedre, fordi man har adgang til relevant viden, information og redskaber.

Se hvilket netværk din skole hører til og mød din netværksleder:
Listet op fra Nordjylland til Sønderjylland over Fyn til Sjælland og til sidst et særligt netværk

Nordenfjords
Netværksleder

Carsten Moesbøl, Horne Efterskole

Skoler
Dronninglund Efterskole
Halvorsminde Efterskole
Han Herred Efterskole
Horne Efterskole
Hørby Efterskole
Ingstrup Efterskole
Nordjyllands Idrætsefterskole, Stidsholt
Ryå Efterskole
Tolne Efterskole
Try Efterskole
Aabybro Efterskole

Himmerland

Netværksleder
Marie Nordskov Nielsen, Himmerlandscentrets Idrætsefterskole

Skoler
Borremose Efterskole
Efterskolen Frydensberg
Farsø Efterskole
Himmerlands Ungdomsskole
Himmerlandscentrets Idrætsefterskole
Hobro Efterskole
Mariager Efterskole
Mejlby Efterskole
Onsild Idrætsefterskole
Ranum Efterskole
Rebild Efterskole - Sport & Adventure
Skrødstrup Efterskole
Thorsgaard Efterskole
Vesterbølle Efterskole
Østerskov Efterskole 
Østhimmerlands Ungdomsskole
Aalborg Efterskole
Aalestrup Naturefterskole

Mors/Thy
Netværksleder
Marianne Laursen, Galtrup Efterskole

Skoler 
Blidstrup Efterskole
Galtrup Musik- og Idrætsefterskole
Sjørringvold Efterskole
Skyum Idrætsefterskole
Thy Sportsefterskole

Midt-Vest
Netværksledelse
Lene Busk, Lyngs Idrætsefterskole (Struer, Holstebro og Lemvig)
Mads Milsgaard, Midtjydsk Efterskole (Ikast, Herning)
Henriette Bjergbæk, Dejbjerglund Efterskole (Ringkøbing-Skjern)

Skoler
Bork Havn Efterskole
Blåkilde Efterskole
Brejninggaard Efterskole
Bøvling Idrætsefterskole
Dejbjerglund Efterskole
Efterskolen Solgården
Fenskær Efterskole
Finderup Efterskole
Fjordvang Ungdomsskole
Frøstruphave Efterskole
Handbjerghus Efterskole 
Hammerum Fri- og Efterskole
Hardsyssel Efterskole
Hestlund Efterskole
Husby Efterskole (UU vejleder)
Den danske Design- og Håndværksefterskole
Idrætsefterskolen Ikast
Idrætsefterskolen Lægården
Kongensgaard Efterskole
Lomborg Gymnastik- og Idrætsefterskole
Lyngs Idrætsefterskole
Nørre Nissum Efterskole
Nøvlingskov Efterskole
OrkesterEfterskolen
Rydhave Slots Ungdomsskole
Staby Efterskole
Sædding Efterskole
Sønder Bork Efterskole
Sønder Feldings Efterskole
Vedersø Idrætsefterskole
Venø Efterskole  
Midtjysk Efterskole

Viborg
Netværksledelse
Mads Christiansen, Hedemølle Efterskole

Skoler
Bjergsnæs Efterskole
Gudenaadalens Efterskole
Hald Ege Efterskole
Hedemølle Efterskole
Hedens Efterskole
Klejtrup Musikefterskole
Levring Efterskole
Salling Efterskole
Skals Efterskole
Tjele Efterskole

Silkeborg/Århus/Djurs
Netværksleder
Danielle Sveinbjørnsson, Nørbæk Efterskole

Skoler
Djurslands Efterskole
Efterskolen for Scenekunst
Efterskolen Helle
Efterskolen Ådalen
Femmøller Efterskole
Frijsenborg Efterskole
Gødvad Efterskole
Helgenæs Naturefterskole
Klank Efterskole
Lystruphave Efterskole
Mellerup Fri- og Efterskole
Nørbæk Efterskole
Risskov Efterskole
Rønde Efterskole
Samsø Efterskole
Silkeborg Efterskole
Tirstrup Idrætsefterskole
Vivild Gymnastik- & Idrætsefterskole
Aarhus Efterskole

Skanderborg/Odder
Netværksleder
Ledig (kontakt Lis Brok-Jørgensen, Efterskoleforeningen)

Skoler
Eriksminde Efterskole
Gylling Efterskole 
Himmelbjergegnens Natur- og Idrætsefterskole
Hou Maritime Idrætsefterskole
Rudehøj Efterskole

Syd-Øst Danmark / Regionen i Midten
Netværksleder
Henrik Lauenstein, Hellebjerg Idrætsefterskole
Marianne Houbak, Vandel Efterskole
Linda Kristina Jørgensen, Vrigsted Efterskole

Skoler
Balle Musik- & Idrætsefterskole
BGI akademiet
Brejning Efterskole
Brøruphus Efterskole
Bråskovgård Efterskole
Efterskolen for Gastronomi, Musik og Design
Elbæk Efterskole
Flemming Efterskole
Grejsdalens Efterskole
Hellebjerg Idrætsefterskole
Koldingegnens Idrætsefterskole
Kragelund Efterskole
Lunderskov Efterskole
Midtjysk Efterskole 
True North Efterskole
Vandel Efterskole
Vejle Idrætsefterskole
Vejlefjordskolen
Vestbirk Musik- og Sportsefterskole
Vesterlund Efterskole
Vrigsted Efterskole
Ågård Efterskole

Syd-vest Danmark
Netværksleder
Frands Lomholt, Skanderup Efterskole
Karen Nygaard, Agerskov Efterskole

Skoler
Askov Efterskole
Bieringhus Efterskole
Bramming Gymnastik- og Idrætsefterskole
Frøstruphave Efterskole
Kongeådalens Efterskole
Kvie Sø Efterskole
Ladelund Efterskole
Rejsby Europæiske Efterskole
Skibelund Gymnastik- & Idrætsefterskole
Skovlund Efterskole
Store Andst Efterskole
Sydvestjyllands Efterskole
Tronsøskolen
Vardeegnens Efterskole
Ølgod Efterskole
Øse Efterskole

Syd-øst Danmark
netværksleder
Frands Lomholt, Skanderup Efterskole

Skoler
Gram Efterskole
Hoptrup Efterskole
Efterskolen Kildevæld
Skanderup Efterskole
Design- & Idrætsefterskolen Skamling
Rødding Fag- og Efterskole
Vojens Gymnastik- og Idrætsefterskole

Sønderjylland
Netværksleder
Karen Nygaard, Agerskov Efterskole

Skoler
Adventure Efterskolen
Agerskov Ungdomsskole
Deutsche Nachschule Tingleff
Dybbøl Efterskole
Emmerske Efterskole
Epos, Efterskolen
Frøslevlejrens Efterskole
Højer Design Efterskole
Højer Efterskole
Løgumkloster Efterskole
Nordborg Slots Efterskole
Sportsefterskolen SINE
Sundeved Efterskole
Aabæk Efterskole

Lillebælt
Netværksleder
Bjarne Frandsen, Viby Efterskole

Skoler
Billeshave Efterskole
Eisbjerghus Efterskole
Nørre Åby Efterskole
Strib Idrætsefterskole
Vesterdal Efterskole
Viby Efterskole

Odense
Netværksleder
Henrik Juelsgaard, Glamsdalens Idrætsefterskole

Skoler
Efterskolen Flyvesandet
Efterskolen ved Nyborg
Glamsbjerg Efterskole
Glamsdalens Idrætsefterskole
Haarby Efterskole – sprog og sport
Kerteminde Efterskole
Klintebjerg Efterskole
Nislevgård Efterskole
Nordfyns Efterskole
Rågelund Efterskole
Tommerup Efterskole
Vestfyns Efterskole

Sydfyn
Netværksleder
Helle Lundsfryd, Faaborgegnens Efterskole

Skoler
Bernstorffsminde Efterskole
Broby Sportsefterskole
Faaborgegnens Efterskole
Hjemly Idrætsefterskole
Idrætsefterskolen Ulbølle
Korinth Efterskole - Spejderskolen
Langelands Efterskole
Magleby Fri- og Efterskole
Midtfyns Efterskole
Musikefterskolen i Humble
Ollerup Efterskole - Sang og Musik
Oure Efterskole
Svendborg Medie- og Sportsefterskole
Ringe Fri- og Efterskole
Ryslinge Efterskole
Vejstrup Efterskole
Ærø Efterskole

Sjælland og Bornholm
Netværksledelse
Sisse Bruun Jepsen, Brøndby Idrætsefterskole
Louise Frandsen, Sorø Fri Fagskole
Dorthe Christensen, Haslev Idrætsefterskole

Skoler
Baunehøj Efterskole
Bindernæs Efterskole
Bornholms Efterskole
Brøderup Ungdomsskole
Brøndby Idrætsefterskole
Efterskolen Alterna
Efterskolen Lindenborg
Efterskolen Smededal
Efterskolen Solbakken
Efterskolen Østergård
Faxehus Efterskole
Flakkebjerg Efterskole
Faarevejle Fri- og Efterskole
Gribskov Efterskole
Grønsund Idrætsefterskole
Gunslevholm Idrætsefterskole
Gymnastikefterskolen Stevns
Gørlev Idrætsefterskole
Halstedhus Efterskole
Haslev Idrætsefterskole
Hjembæk Efterskole
Holte-Hus Efterskole
Høng Efterskole
Hårslev Efterskole
Idrætsefterskolen Klintsøgaard
Idrætsefterskolen Ubby
Karise Efterskole
Kastanievej Efterskole
Københavns Idrætsefterskole
Lundby Efterskole
Midtsjællands Efterskole
Nordsjællands Efterskole
Nysted Efterskole
Næsgaard Efterskole
Odsherreds Efterskole
Osted fri- og efterskole
Pederstrup Efterskole
Sejergaardsskolens Musikefterskole
Skovbo Efterskole
Sofie Rifbjerg Efterskole
Sorø Gymnastikefterskole
Sportsefterskolen Sjælsølund
Stubbekøbing Efterskole
Svenstrup Efterskole
Sydøstsjællands Idrætsefterskole
Tølløse Privat- og Efterskole
Tølløse Slots Efterskole
Tømmerup Fri- og Efterskole
Ulstrup Efterskole
Vesterborg Efterskole
Vestsjællands Idrætsefterskole
Waldemarsbo Efterskole

Netværk for specialefterskoler
Vejledernetværk for skoler med elever med særlige læringsforudsætninger

Netværksledere
Landsdækkende: Nils Skov, Aabæk Efterskole
Jydsk/Fynske netværk: Mads Hestbæk, Efterskolen Helle
Sjællandske netværk:  Astrid Haim Thomsen, Waldemarsbo Efterskole